Vrchařská koruna Česko-Slovenska

13.04.2022

Vrchařská koruna Česko-Slovenska otestuje zdatnost cyklistů

V pátek 15. dubna odstartuje premiérový ročník cykloturistického projektu Vrchařská koruna Česko-Slovenska (VKČ-S). Zdolejte na kole co nejvíce z 25 vrcholových bodů rozesetých po regionech České republiky a Slovenska, kde již řadu let působí lokální Vrchařské koruny.

Koncept Vrchařských korun se zrodil v roce 2012 na Valašsku. "Hledal jsem tehdy motivaci pro cyklistickou sezonu 2013. Rozhodl jsem si proto vytipovat 20 zajímavých vrcholových bodů na Valašsku, které na kole zdolám," zavzpomínal autor myšlenky Vrchařských korun Adam Hloch. Jeho nápad zaujal i několik přátel, a proto se Adam Hloch rozhodl dát mu punc veřejné akce. "Ve spolupráci s kamarádem Michalem Horským jsme rozjeli organizaci prvního ročníku Vrchařské koruny Valašska (VKV), jehož se v roce 2013 zúčastnilo 21 cyklistů. V dalších letech ale počet účastníků výrazně rostl, nyní se již pravidelně pohybujeme kolem hranice tisícovky ročně," dodal Adam Hloch.

Zdolávat vrcholy VKV tradičně přijíždějí na Valašsko i cyklisté z dalekých končin České republiky a Slovenska. Někteří z nich se poté rozhodli navázat na koncept VKV organizací partnerských Vrchařských korun v dalších regionech. A tak se rodina Vrchařských korun postupně rozrostla na aktuálních 25. Všechny sice mají své vlastní organizační týmy, ale současně se řídí pravidly se shodnou základní osnovou. "Z pozice organizátorů zakladatelské VKV je zastřešujeme a činnost jejich koordinujeme tak, abychom vystupovali jednotně. Cyklisté díky tomu vědí, co mohou očekávat, ať už se rozhodnou zdolávat vrcholy v kterémkoliv regionu, kde Vrchařské koruny působí," konstatoval spoluorganizátor VKV Michal Horský.

Rostoucí zájem ze strany cyklistů (a případně i turistů či elektrocyklistů, jimž jsou v některých regionech vyčleněny vedlejší kategorie) inspiroval pořadatele VKV k vyhlášení premiérového ročníku Vrchařské koruny Česko-Slovenska. "Jejím cílem je propojit všechny regionální Vrchařské koruny a nabídnout tak jejich účastníkům motivaci k návštěvě i dalších lokalit než jen té domovské," vysvětlil Michal Horský a pokračoval: "Každá regionální Vrchařská koruny nominovala do premiérového ročníku VKČ-S jeden vrchol. Celkem tedy cyklisté budou moci zdolávat 25 vrcholů rozmístěných od západu Čech až po východ Slovenska."

První ročník VKČ-S startuje v pátek 15. dubna a skončí 30. listopadu 2022. Kompletní výčet vrcholů včetně jejich představení, rozmístění a tipů na jejich zdolání najdete na webu www.vk-bike.eu, který sdružuje základní informace i o všech regionálních Vrchařských korunách. "Na každém vrcholu si cyklisté musí jako důkaz zdolání pořídil fotografii, kterou následně nahrají do svého uživatelského účtu na zmíněném webu. Zde také bude možné sledovat průběžné pořadí vrchařů. Sami jsme zvědaví, komu se podaří pokořit největší počet vrcholů," uzavřel Adam Hloch.

Podrobnější informace:

Adam Hloch, info@vk-bike.eu, +420 774 210 513
Michal Horský, info@vk-bike.eu, +420 603 541 832